Hiperkifoza
Hiperkifoza je termin koji se koristi za opisivanje preteranog zaobljenja gornjeg dela leđa, ili grudnog dela kičme, što može da stvori izgled tzv. “grbavih” leđa. Ovo stanje može da utiče na ljude svih uzrasta, od dece do sredovečnih osoba. Hiperkifoza može uticati na kvalitet života, izazivajući probleme kao što su bol u leđima, ograničenu pokretljivost i, u nekim slučajevima, smanjenje kapaciteta pluća.
Hiperkifoza može biti rezultat različitih faktora – od lošeg držanja, preko osteoporoze, do određenih genetskih stanja.
Vrste hiperkifoze
Loše držanje;
Pasivno ili aktivno korektibilino stanje:
Manijak fizičke aktivnosti;
< 60 stepeni;
Nema promena na prišljenu;
Neoperativno — vežbe istezanja;
Schevermann
Velika krivina;
Promene u građi pršljena;
> 5 stepeni 3 susedna pršljena;
> 70 stepeni operativno leéenje
Kongenitalna
Najčešća pitanja o hiperkifozi?
Hiperkifoza i skolioza su dve različite krivine kičme. Mogu se javiti zajedno, ali one nisu ista stvar. Razlika je u pravcu zakrivljenosti:
Pacijenti sa obično mogu prepoznati po vidljivo pogrbljenim leđima, ali ovo je samo jedan od mnogih načina na koje hiperkifoza može uticati na telo. Ostali simptomi uključuju: bol u leđima, ukočenost i nelagodnost, smanjena pokretljivost / fleksibilnost, umor, loša slika tela.
Ako se hiperkifoza ne leči, a kičmena krivina nastavi da se pogoršava tokom vremena, postoji rizik da ona na kraju počne da negativno utiče na sposobnost pacijenta da diše. Ovo se dešava zato što posebno teški deformiteti kičme neizbežno dovode do savijanja drugih delova skeleta, uključujući grudni koš; ovo ostavlja pluća sa manje prostora, što dovodi do kompromitovanog disanja.