Skolioza
Skolioza je stanje u kom dolazi do krivljenja kičmenog stuba u bočnu stranu, te posmatrano radiološki, kičmeni stub nije prava linije nego podseća na latinično slovo „C“ ili slovo „S“. Skolioza se razlikuje od lošeg držanja po tome što kod nje dolazi do rotacije pršljenova te nije moguće korigovati krivinu jednostavnom korekcijom lošeg držanja.
Skolioza se može otkriti adekvatnim kliničkim pregledom. Lekar obraća pažnju na vaša ramena, lopatice i struk. Ukoliko se postavi sumnja na skoliozu lekar zatraži rentgenski snimak kičme te izmeri ugao zakrivljenosti koji mora biti veći od 10 stepeni i tek onda se može postaviti dijagnoza skolioze.
Vrste skolioze
Idiopatska skolioza;
Kongenitalna skolioza;
Neuromišićna skolioza;
Sindromska skolioza;
Na osnovu uzrasta u kom je nastala:
Rana skolioza (nastaje pre 10 godine);
Adolescentna skolioza (od 10 do 17 godine);
Adultna skolioza (nakon 17 godine života).
Najčešća pitanja o skoliozi
U više od 80 odsto pacijenata, specifičan uzrok nije pronađen i takvi slučajevi se nazivaju „idiopatskim“, što znači „neutvrđenog uzroka“. Uslovi za koje se zna da uzrokuju skoliozu su urođene abnormalnosti kičmenog stuba (nenormalno formirani pršlјenovi prisutni pri rođenju), neurološki poremećaji, bolesti mišića, genetska stanja npr. Daunov sindro) i mnoštvo drugih uzroka kao što su infekcije ili prelomi kičme.
Deca se mogu pregledati u bilo kom uzrastu, iako se idiopatska skolioza češće otkriva tokom naglog rasta deteta, u uzrastu od 10 do 15 godine. Preporučuje se da devojčice obave pregled dva puta, u uzrastu od 10 do 12 godine, a dečaci jednom u uzrastu od 12 ili 13 godina .
Nije dokazano da fizikalna terapija može pomoći osobama sa skoliozom. Različite metode fizikalne terapije su dizajnirane da neutrališu efekte skolioze i pobolјšaju oblik i izgled vašeg tela. Postoje neki naučni dokazi koji pokazuju da vam fizikalna terapija može pomoći da izgledate uspravno i da pobolјšate disanje. Ako pored skolioze imate i probleme sa kičmom, vaš lekar može da vam prepiše fizikalnu terapiju.
Hirurško lečenje je rezervisano za krivine koje su generalno veće od 50 stepeni za adolescente i odrasle. Operacija se može izvesti za manje krivine ako izgled zakrivlјenosti smeta pacijentu ili ako su simptomi povezani sa skoliozom kod odraslog pacijenta. Cilјevi hirurškog lečenja su postizanje korekcije krivine i sprečavanje progresije krivine spajanjem kičme na optimalnom stepenu bezbedne korekcije deformiteta. Ovo se generalno postiže postavlјanjem metalnih implantata na kičmu koji se zatim pričvršćuju na šipke, koji ispravlјaju krivinu kičme i drže je u ispravlјenom položaju do spajanja, ili pletenja elemenata kičme zajedno.